Sekret kryminałów rozwikłany

książki kryminalne - półka z książkamiW świecie literatury niektóre tematy albo gatunki stają się na pewien czas bardziej modne niż inne. Obecnie na przykład przeżywamy prawdziwy renesans kryminału. Sensacyjne powieści z dreszczykiem stają się coraz popularniejsze. Półki w księgarniach uginają się pod nowymi tytułami z gatunku książek kryminalnych i thrillerów. Starsze pozycje również nie odchodzą szybko w zapomnienie. Czytelnicy dalej chętnie sięgają po książki kryminalne Agaty Christie czy rodzimej pisarki Joanny Chmielewskiej. Co więcej coraz większą popularnością cieszą się wznowienia klasycznych kryminałów taki jak seria o Sherlocku Holmesie.

Nie ma w tym nic dziwnego. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się powieści, które pozwalają kompletnie oderwać się od rzeczywistości i zatopić w świecie lektury. Z tego powodu z jednej strony coraz chętniej sięgamy po romanse osadzone w świecie fantastyczny, a z drugiej wybieramy wciągające kryminały. Dobrze napisana książka kryminalna jest bowiem w stanie zupełnie pochłonąć czytelnika. Świat mrocznych tajemnic czekających na rozwikłanie, podejrzanych typów, miejsc z nieodkrytą przeszłością nie jest może tak atrakcyjny dla czytelnika jak piękne krainy z romansów fantasy.

Fenomen książek kryminalnych działa jednak na innej zasadzie. To coś zbliżonego do fenomenu horrorów. Czytamy kryminały z bezpiecznej pozycji czytelnika. Świat kryminału nas wciąga ale za nic nie chcielibyśmy naprawdę się w nim znaleźć. Z zapartym tchem śledzimy przygody bohaterów, nie tak jak w powieściach fantasy zazdroszcząc im tego, co im się przydarza, ale w napięciu oczekując na to, że rozwiążą tajemnice i uda im się w jednym kawałku dotrwać do końca powieści. W tym tkwi niesamowita magia kryminału.