Audiobooki dla dzieci — wprowadzenie w świat literatury, muzyki i fantazji

Czy audiobooki dla dzieci są dobrą alternatywą dla tradycyjnych książek?

Poznawanie twórczości literackiej pełni ważną rolę w rozwoju dzieci. Czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozszerza wiedzę o świecie oraz dostarcza wielu emocji związanych z ciekawą fabułą. Alternatywą dla słowa pisanego jest  interpretacja tekstu poprzez głośne czytanie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się audiobooki dla dzieci i dorosłych.

Jakie zalety mają książki do słuchania?

Audiobooki to nagrania dźwiękowe warstwy słownej dzieła literackiego. Najczęściej zapis ten jest wykonywany na płytach CD, więc można odsłuchiwać go na komputerze stacjonarnym, laptopie lub przenośnym odtwarzaczu. Są też nagrania w formie cyfrowej na nośniku MP3. Obsługa tych urządzeń jest bardzo prosta, dlatego audiobooki dla dzieci mogą być samodzielnie uruchamiane przez nawet najmłodszych słuchaczy. Dziecko, które nie zna jeszcze liter, może w dowolnej chwili sięgnąć po swoją ulubioną bajkę, bez angażowania rodziców do odczytywania mu książeczki. Główne walory audiobooków dla dzieci to:

– inicjowanie kontaktu z literaturą piękną,

– przekazywanie wartościowych treści,

– rozwijanie wyobraźni,

– kształtowanie percepcji słuchowej,

– uczenie poprawnej artykulacji,

– rozbudzanie zainteresowań.

Audiobooki dla dzieci charakteryzują się doskonałą interpretacją aktorską, bo są odczytywane przez wybitnych artystów scen polskich takich jak Anna Dymna, Anna Seniuk, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Stuhr, Piotr Fronczewski i inni. Każde nagranie wzbogacone jest efektami dźwiękowymi i warstwą melodyczną. Wzmacnia to siłę przekazu i dodatkowo stanowi element edukacji muzycznej. Wszystko to stanowi spójną całość, atrakcyjną w odbiorze.

Książka bez ilustracji pobudza wyobraźnię.

Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia łatwiejsze w odbiorze są tradycyjne książeczki z kolorowymi obrazkami. Nadają się one do oglądania, przez co dziecko poznaje kształty, barwy, właściwości przedmiotów i wygląd postaci ludzkich lub różnych zwierząt. Starsze dzieci, słuchając książki czytanej mogą już bazować na własnym doświadczeniu i wytwarzać obrazy w swojej wyobraźni. Wchodzą też w świat fantazji, kreując wizerunki postaci. które nie zawsze są odzwierciedleniem istniejących w realnym świecie. Ilustracje zawężają percepcję do ukazanych obrazów, audiobooki dla dzieci są wolne od takich ograniczeń.

Jakie treści zawierają audiobooki dla dzieci?

Nagrania dźwiękowe stwarzają nieograniczone możliwości przekazu wartościowych treści. Opowiastki redagowane przez doświadczonych pedagogów lub terapeutów mogą dotyczyć sfery poznawczej, uczuciowej, lub wkraczać w obszar funkcjonowania dziecka w otoczeniu społecznym.

Baśnie i bajki edukacyjne

Audiobooki dla dzieci mogą być nagrane w formie słuchowiska, gdzie fabuła rozpisana jest na role odtwarzane przez różnych aktorów. Scenariusze bywają oparte na klasycznych baśniach z gatunku literatury dziecięcej. Jest to swoisty rodzaj teatru, w którym akcja rozgrywa się w warstwie słownej a sceneria i wizerunki postaci kreowane są przez wyobraźnię słuchaczy. W przedszkolu można do słuchowiska stworzyć kukiełki zainspirowane szablonami załączonymi do płyty. Animowanie kukiełek przez dzieci będzie znakomitą zabawą dla odtwarzających role oraz dla grupy widzów. Taki teatrzyk warto też stworzyć na kanwie bajek edukacyjnych opowiadających o przeżyciach, emocjach i ważnych wydarzeniach z codziennego życia. Zarówno baśnie, jak i też różne opowiastki z morałem wnoszą do rozwoju dzieci elementy kształtujące ich system wartości. Audiobooki dla dzieci mogą być również pomocą dydaktyczną w pracy z dziećmi przejawiającymi zaburzenia mowy. Niektóre płyty zawierają teksty wybrane przez logopedów, służące do ćwiczeń artykulacyjnych.

Posłuchajki na każdą okazję

Zawierające lekką i przyjemną tematykę audiobooki dla dzieci dobrze się sprawdzają w domu jako kołysanki. Wyciszają nagromadzone podczas dnia emocje i wprowadzają dzieci w stan relaksacji. W przedszkolu mogą być odtwarzane podczas poobiedniego leżakowania maluchów. Dla starszaków odpoczywających po aktywnej zabawie odpowiednie są składanki wierszyków, krótkich opowiastek i zgadywanek.

Audiobooki dla dzieci są dostępne do kupienia pod tym linkiem