Życie bez zapachu, czyli losy Grenouille’a

Książka Pachnidło opisuje tragiczne losy mężczyzny, który w ogóle nie pachnie. Jego dramat jest tym trudniejszy do zniesienia, że dodatkowo natura wyposażyła go w niesamowitą zdolność wyczuwania każdego zapachu na świecie. Czy takie połączenie może zakończyć się dobrze?

Trudne złego początki

Już sam początek życia głównego bohatera książki nie napawa optymizmem. Matka mężczyzny zupełnie się nim nie przejmuje – zostaje zresztą skazana na śmierć za wielokrotne dzieciobójstwo. Chłopiec już jako noworodek trafia do mamki, gdzie nie potrafi odnaleźć się wśród innych dzieci.

Chłopiec w pełni zdaje sobie sprawę, że sam nie wydziela żadnej woni, podczas kiedy wszyscy wokół pachną w pełni unikatowo. Przez długi czas nic z tym faktem nie robi, aż wreszcie…

…Pewnego dnia w Paryżu…

…Dorosły już Grenouille wyczuwa woń, którą pragnie posiąść za wszelką cenę. To prowadzi go do pierwszej zbrodni: w szale posiadania woni morduje młodziutką dziewczynę i napawa się zapachem jeszcze długo po jej śmierci.

Na następnych kilka lat mężczyzna zaszywa się w jaskini, jednak wróci jeszcze do swego morderczego procederu.

Smutne losy niekochanego człowieka

Główny bohater książki Pachnidło czuje się niesamowicie nieszczęśliwy, gdyż ma świadomość, że bez zapachu nigdy nie zostanie naprawdę pokochany.

Jego potrzeba akceptacji i miłości jest tak wielka, że posuwa się do najgorszych zbrodni, aby stworzyć zapach dla siebie. Smutna historia Grenouille’a końćzy się, gdy mężczyzna zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będzie pachniał naprawdę.