Współczesność w romansach

romans2Czytelniczki dość chętnie sięgają po romanse, są one pewnego rodzaju odskocznią od dnia codziennego. Romanse tematyczne to na przykład  bardzo popularna seria książek „Harlekin”. Należą do niej książki, które czyta się dość łatwo i szybko. Romanse opisywane w tym rodzaju książek, są oparte na prostej fabule. Więcej w nich jest opisów miejsc, w których dzieje się romans, intryg i rozterek, ale za to zakończenie zawsze z happy endem.

Książki romanse spotkamy zarówno w znanych księgarniach takich jak Matras czy EMPIK, jak i w kioskach z gazetami i antykwariatach. Nie ma chyba domu, w którym nie znalazłaby się choć jedna pozycja z gatunku książek romansowych. Charakterystyczne dla romansów współczesnych, są okresy w których powstawały. Tak na przykład bohaterki książek pisanych do 1970 roku, to osoby które po wyjściu za mąż i urodzeniu dziecka przestawały pracować. Inne zachowania  bohaterek obserwuje się w książkach napisanych po 1970 roku. Te bardziej już wykształcone kobiety pomimo zmiany stanu cywilnego i urodzenia dziecka pozostają czynne zawodowo, awansują i odnoszą sukcesy.

Popularność, jaką cieszą się wciąż romanse jest powodem, że wydawcy zabiegają u autorów o nowe książki. A księgarnie chętnie je prezentują na swoich półkach.