Trzylatek, który idzie już do przedszkola, z pewnością posiadł już wstępną umiejętność trzymania ołówka w dłoni i wodzenia nim po papierze. W przedszkolu przyjdzie czas na poważniejsze sprawy – naukę pisania, którą rozpoczyna się poprzez rysowanie szlaczków.

Jak szlaczki kształtują mózg dziecka?

Szlaczki dla dzieci to przedwstęp do nauki pisania literek. Mają one na celu wyrobienie w dziecku nawyku pisania od lewej strony kartki do prawej. Poza tym, dziecko rysując szlaczki wzmacnia napięcie mięśniowe w dłoniach, ukierunkowując nacisk ołówka na efekt, jaki chce uzyskać na kartce. I wreszcie – rysowanie prostych szlaczków dla przedszkolaka jest nauką rysowania konkretnych wzorów – o określonych kształtach i wielkości. Pozwala to trzymać się krawędzi linii i kontrolować kształty swoich szlaczków.

Książki ze szlaczkami

Nauka pisania dla trzylatka to głównie książka ze szlaczkami, które maluchy uwielbiają. Zanim dziecko pozna litery i cyfry, musi nauczyć się wodzić ołówkiem po przerywanej linii, prowadząc ją jak najdokładniej zgodnie ze wzorem. Z czasem dziecko będzie uczyło się również samodzielnego rysowania szlaczków – identycznych jak te zaproponowane w książeczce, co przygotuje go do nauki pisania.