Pozytywne myślenie

W bajkach zawarte są niezmienne prawdy i mądre przesłania. Od zawsze służyły przekazywaniu ważnych reguł rządzących życiem oraz zasad, według których powinno się postępować.

Bajkoterapia

Właśnie te cechy literatury zostały wykorzystane do pracy z dziećmi wymagającymi specjalistycznej pomocy terapeutycznej. Metodę tę stosuje się w pracy z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym w psychoterapii, terapii pedagogicznej i arteterapii.

Sensu bajek używa się tutaj jako przykładu rozwiązań własnych problemów, z którymi dzieci muszą się zmierzyć, ale nie potrafią sobie samodzielnie poradzić. Poprzez identyfikowanie się z sytuacjami uczestników opowiadań, mali kuracjusze mogą poznać i oswoić uczucia towarzyszące różnym realnym zdarzeniom. Wspólne przeżywanie historii bajkowych postaci pomaga im zrozumieć otaczający świat, a także nie czuć się w nim osamotnionymi.

Mali zwycięzcy

Dzięki bajkoterapii, uczestniczący w niej pacjenci mogą wczuć się w emocje książkowych bohaterów i podążać za ich rozwiązaniami swoich własnych historii. Teoretyczne doświadczenia kształtują w nich pozytywne nastawienie i budują wiarę we własne możliwości.
Humorystyczne epizody i dobre zakończenia pozwalają dzieciom odpocząć od napięć i stresów będących skutkiem codziennych bolączek.
To prowadzi do poznania nowych sposobów na wyjście z trudnych sytuacji i rekompensowaniu niezaspokojonych potrzeb oraz braków.

Terapia bajkami to mądry pomysł na rozwijanie inteligencji i wyobraźni dziecka, pomagający w konstruktywnym rozwiązywaniu zawiłych życiowych dylematów.