Home / Edukacja / Pomysły na ćwiczenia logopedyczne
single

Pomysły na ćwiczenia logopedyczne

Terapia u logopedy jest jedną z najczęściej zalecanych dla małych dzieci. Niektóre maluchy korzystają z niej w ramach tak zwanego wczesnego wspierania rozwoju, na przykład w przedszkolu. Inne chodzą do logopedy do poradni psychologiczno-pedagogicznej, albo korzystają z terapii prowadzonej prywatnie. Bez względu na to, gdzie otrzymywana jest pomoc, na pewno ważne jest również to, by rodzice ćwiczyli z dziećmi w domu.

Ćwiczenia logopedyczne w domu

Rodzic, który nie jest pedagogiem albo logopedą, może mieć problem z wymyśleniem odpowiednich ćwiczeń dla swojego dziecka. W końcu trzeba mieć jakąś elementarną wiedzę, by prawidłowo ćwiczyć z maluchem buzię oraz język. Na szczęście, ćwiczenia logopedyczne dla dzieci można znaleźć w internecie, oraz w fachowych książkach z księgarni pedagogicznej. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze można natomiast znaleźć w postaci filmików, zamieszczanych na popularnych portalach. Można również zaopatrzyć się w książeczki ze zdjęciami odpowiednich ruchów buzi, języka oraz warg. Ostatni sposób to zakup książeczek do ćwiczeń logopedycznych, przy czym są one skierowane raczej do dzieci już potrafiących pisać i czytać.

Regularne ćwiczenia logopedyczne w domu

W przypadku terapii logopedycznej, najważniejsze są regularne ćwiczenia logopedyczne dla dzieci, prowadzone też w domu pod okiem rodziców. Warto zatem każdego dnia wygospodarować chociażby kwadrans na to, by poćwiczyć ze swoim maluchem. W ten sposób szybciej dostrzeże się efekty.