Podręczniki szkolne – nowe czy używane?

Powrót do szkoły po wakacjach to nie tylko czas na to, aby zdobywać nową wiedzę oraz przyjaciół, ale także czas niemałych wydatków. Każdy z rodziców zdaje sobie sprawę, że jego dziecko musi dobrze się uczyć, aby mogło spełnić marzenia dostania się do wymarzone studia. Należy jednak pamiętać, że podręczniki szkole do tanich nie należą. Zatem, aby zminimalizować wydatki na potrzebne wyposażenie ucznia do szkoły, na co zwrócić uwagę? Czy warto kupować używane podręczniki do szkoły?

Podręczniki do szkoły – jak oszczędzić na ich zakupie?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego wiąże się z nowymi doświadczeniami i wyzwaniami, które stawiane są nie tylko przed uczniami wracającymi do szkoły, ale również przed rodzicami. Obecnie w szkole, szczególnie na średnim szczeblu kształcenia, podręczniki do liceum wymagane są do każdego przedmiotu. To sprawia, że kupowanie kolejnych podręczników jest wydatkiem stałym dla każdego z rodziców. Podręczniki szkolne z uwagi na wysokie ceny nierzadko przyczyniają się do problematycznych sytuacji dla rodziców. Dlatego o ile podstawa programowa na to pozwala rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić, będzie zakup używanych podręczników. Warto pamiętać, że najmniejsze zmiany programowe zachodzą w podręcznikach do przedmiotów ścisłych. Tym samym podręczniki do fizyki czy matematyki często mogą być odkupowane od uczniów z wyższych klas.

Używane podręczniki do szkoły – gdzie kupić?

Miejsc i możliwości do zakupu używanych podręczników obecnie jest wiele. Oczywistym rozwiązaniem jest, kiedy podręczniki szkolne przechodzą ze starszego na młodsze rodzeństwo. Jednak jeżeli takie rozwiązanie nie jest możliwe, to istnieją inne możliwości. Książki do szkoły można odkupić od uczniów starszych klas bądź skorzystać z możliwości odkupienia na różnego rodzaju serwisach internetowych czy grupach internetowych. Warto pamiętać, że oszczędność na zakupie używanych, równie zadbanych podręczników, będzie miłym ograniczeniem ponoszonych kosztów przez rodziców.