Piękno świata w książkach fantasy

okładka książki fantasyŚwiat, w którym dobro okazuje się silniejsze od zła stanowi niezwykle optymistyczną odskocznię od tego, co się dzieje w naszym współczesnym świecie. Dlatego tak niezwykłą popularnością cieszą wśród czytelników na całym świecie książki z rodzaju fantasy. W ostatnich latach coraz częściej zamiast pojedynczych powieści pojawiają się też wielotomowe serie, skonstruowane niczym odcinki serialu telewizyjnego.

Książki fantasy niewątpliwie pozwalają na oderwanie się od szarej rzeczywistości i przeniesienie w cudowny świat przygody i magii. George R.R. Martin oraz J. R. R. Tolkien sprawili, że literaturą fantasy zainteresowało się zdecydowanie więcej osób, nawet ci, którzy na co dzień jej nie czytali.

Książki fantasy pełnymi garściami czerpią ze skarbnicy legend, baśni oraz mitologii i to naprawdę wielu rozmaitych kultur. Wprost odwołują się do stylu średniowiecznych opowieści. Niezwykle istotnym elementem książek fantasy jest magia i to szeroko rozumiana. Czarodziejskie przedmioty przeplatają się z zaklęciami i urokami, a postaci czarnoksiężników z mitycznymi istotami, typu smoki, jednorożce, elfy czy trolle.

Dobrze by było, gdyby zainteresowanie tym gatunkiem literatury, związane przede wszystkim z popularnością ekranizacji książek Martina czy Tolkiena, przełożyłoby się na wzrost czytelnictwa innych autorów fantasy. Owszem, książki fantasy to są takie baśnie dla dorosłych, ale naprawdę warte przeczytania.