Najbardziej znane baśnie dla dzieci

W bardzo bogatym kanonie literatury dziecięcej szczególną pozycję zajmują bajki i baśnie. Do najważniejszych pozycji z tej dziedziny do dzisiaj nawiązuje bardzo wielu twórców, nie tylko zajmujących się pozycjami przeznaczonymi stricte dla dzieci. Najpopularniejsze baśnie dla dzieci wciąż bardzo chętnie czytane są zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych. Weszły również na stałe to popkultury i świadomości masowej.

Szczególną popularnością cieszą się baśnie dla dzieci autorstwa Hansa Christiana Andersena, który ma na swoim koncie tak znane pozycje jak chociażby „Brzydkie Kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu czy „Calineczka”. Bardzo popularne są również baśnie braci Grimm, takie jak „Kopciuszek” czy „Królewna Śnieżka”. Warto wspomnieć również o Charlesie Perrault, który jest chociażby autorem baśni o „Czerwonym kapturku”, „Śpiącej Królewnie’ czy „Sinobrodym”.

Popularność większości najchętniej czytywanych baśni nie wziął się znikąd. Czytając tego typu pozycje dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, intelekt oraz wrażliwość, a także uczą się podstawowych postaw życiowych oraz nabierają pozytywnych wzorców. Zaletą baśni dla dzieci jest również ich uniwersalność. Nawet pozycje napisane przez autorów z drugiego końca świata zaskakują trafnym ujęciem problematyki bliskiej wszystkim ludziom. Dlatego są to szczególnie wartościowe i urzekające opowieści, które czytać powinni również dorośli.