Home » Książki » Najbardziej znane baśnie dla dzieci

Najbardziej znane baśnie dla dzieci

W bardzo bogatym kanonie literatury dziecięcej szczególną pozycję zajmują bajki i baśnie. Do najważniejszych pozycji z tej dziedziny do dzisiaj nawiązuje bardzo wielu twórców, nie tylko zajmujących się pozycjami przeznaczonymi stricte dla dzieci. Najpopularniejsze baśnie dla dzieci wciąż bardzo chętnie czytane są zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych. Weszły również na stałe to popkultury i świadomości masowej.

Szczególną popularnością cieszą się baśnie dla dzieci autorstwa Hansa Christiana Andersena, który ma na swoim koncie tak znane pozycje jak chociażby “Brzydkie Kaczątko”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Księżniczka na ziarnku grochu czy “Calineczka”. Bardzo popularne są również baśnie braci Grimm, takie jak “Kopciuszek” czy “Królewna Śnieżka”. Warto wspomnieć również o Charlesie Perrault, który jest chociażby autorem baśni o “Czerwonym kapturku”, “Śpiącej Królewnie’ czy “Sinobrodym”.

Popularność większości najchętniej czytywanych baśni nie wziął się znikąd. Czytając tego typu pozycje dzieci rozwijają swoją wyobraźnię, intelekt oraz wrażliwość, a także uczą się podstawowych postaw życiowych oraz nabierają pozytywnych wzorców. Zaletą baśni dla dzieci jest również ich uniwersalność. Nawet pozycje napisane przez autorów z drugiego końca świata zaskakują trafnym ujęciem problematyki bliskiej wszystkim ludziom. Dlatego są to szczególnie wartościowe i urzekające opowieści, które czytać powinni również dorośli.