Home / Edukacja / Muzykoterapia, czyli sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami
single

Muzykoterapia, czyli sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami

Dzisiejszych czasach pęd życia oraz pogoń za sukcesem dają się we znaki naprawdę wielu ludziom. I chociaż bardzo wielu z nich, jakiś wewnętrzny głos lub instynkt podpowiadają, że najwyższa pora już zwolnić, nie każdy bierze na poważnie takie sygnały. A przecież nie trzeba wcale dużo, by regenerować się i zrelaksować. Czasami wystarczy po prostu posłuchać dobrej muzyki.

Cudowna moc muzyki

Muzyka ma cudowną moc. Trzeba to jasno powiedzieć – również tą uzdrawiającą. Oczywiście nie należy mylić tego z lekiem na choroby ciała, a bardziej rozumieć jako sposób na leczenie duszy. To właśnie na tym polega muzykoterapia. Można mówić a niej w znaczeniu fachowym, kiedy to psychoterapeuta używa muzyki jako sposobu na dotarcie do pacjenta, do świata jego przeżyć i emocji. Można rozumieć również muzykoterapię jako sposób na relaksowanie się, na autoterapię, którą każdy może zafundować sobie sam.

Słuchaj muzyki i relaksuj się

Już od dawna wiadomo jak cudowną relaksującą moc mam na przykład muzyka klasyczna. Można uczyć się odprężania właśnie słuchając klasycznych utworów. Warto jednak pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, by słuchać muzyki, którą się naprawdę lubi. Chociaż komuś postronnemu może wydawać się, że słuchanie rocka czy metalu raczej nie służy wewnętrznemu wyciszeniu, warto pamiętać o tym, że dla niektórych właśnie ten rodzaj muzyki jest najprzyjemniejszy dla uszu. Jednak generalnie rzecz biorąc, muzykoterapia bardziej kojarzy się ze spokojnymi i wyciszającymi rytmami.

Post Tagged with