Magia historii ujęta na papierze

Od kiedy tylko wynaleziono pismo, człowiek starał się zapisywać dzieje swoje i swojego narodu. Pragnął uwiecznić upływający czas, a wraz z nim niepowtarzalne wydarzenia i wielkość majestatu, jakiemu służył. Przez wieki ręcznie sporządzano kroniki i roczniki, większość z nich w zakonnym zaciszu.

Wynalezienie druku

Nastał jednak czas, kiedy wynaleziono łatwiejszy sposób, by powielać historyczne książki. Druk bardzo szybko wkradł się do świeckiego życia, stale rozszerzając swoje wpływy, aż w końcu – wieki po swoich narodzinach – doczekał się szybkiej i masowej formy powielania.

Od tej pory książki historyczne znalazły się w każdym domu, na każdej sklepowej i bibliotecznej półce. Opasłe tomiska obok zwięzłych opracowań na stałe zagościły w księgarniach.

Uniwersalne wartości

Prawdą jest, że z książek historycznych czerpać można coś, czego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Znajdują się w nich dzieje narodów, królów, losy skrytobójców i zwyczajnej gawiedzi. Ich strony pełne są stereotypów i uprzedzeń, które narodziły się w trakcie trwania epoki oraz wiedza, jaką posiadali współcześni.

Pozwala to człowiekowi uczyć się pokory, doceniać to, gdzie się znajduje, i podziwiać tych, którzy stale pragną udoskonalać ludzkie życie, nie szczędząc wysiłków, aby stale i bez wytchnienia podążać naprzód.