Książki kryminalne a eskapizm na emigracji

Praca, dom, praca, dom. Częste nadgodziny. Wszystkie dni są do siebie podobne. Monotonia na emigracji daje się we znaki jeszcze mocniej niż w Polsce. Warto regularnie odpoczywać od codziennej nudy.

Niektórzy imprezują lub nałogowo oglądają sport czy seriale. Inni wolą się wyciszyć przy dobrej książce. Dlaczego kryminały najskuteczniej odrywają od rzeczywistości?

Przystępny język

Najpoczytniejsi autorzy kryminalni tacy jak Coben, Nesbo, Mróz czy Bonda piszą w sposób, który umożliwia szybkie czytanie. Niezależnie od warunków. Bez względu np. na hałas dookoła. Dlatego książki kryminalne wielu osobom towarzyszą w podróży. Wciągająca lektura świetnie odstresowuje zarówno na lotnisku, jak i podczas lotu. Doskonale umila także dojazdy do pracy. Pozwala zapomnieć o irytujących współpasażerach czy innych niedogodnościach. Wydanie papierowe dodatkowo angażuje jeszcze inne zmysły – dotyk, zapach (druku), słuch (szelest kartek). Przy tym stanowi pewną namacalną barierę, dzięki której czytający ma wrażenie odgrodzenia się od całego świata.

Inteligentna rozrywka

Dobry kryminał najczęściej oscyluje wokół zagadki. Angażuje czytelnika w jej rozwiązanie. Zmusza go do myślenia. Czytanie historii kryminalnych więc nie tylko dostarcza interesujących wrażeń. Wywołuje tzw. dreszczyk emocji. Prócz tego poszerza horyzonty, poprawia zdolność kojarzenia faktów. To wyjątkowo rozwojowa odskocznia. Więcej na https://rewolucja.co.uk/ksiazki/literatura/sensacja-kryminal.