Korzyści płynące z czytania dziecku

Każdy wie, że warto czytać dzieciom książki, ponieważ przynosi to wiele korzyści. Trudno jednak wskazać idealny moment, w którym należy zacząć czytać malcowi. Wiadomo, że warto tak spędzać czas z noworodkami, niektórzy twierdzą, że można to zacząć jeszcze wcześniej, w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy narząd słuchu jest już dobrze rozwinięty.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Zanim malec nauczy się mówić musi poznawać różne słowa oraz rozumieć ich znaczenie. Dzięki czytaniu mu książeczek dla dzieci osłuchuje się z językiem co z czasem, kiedy będzie zaczynał mówić, okaże się bardzo pomocne. W przypadku kilkulatków słuchanie bajek czy przeglądanie kolorowych książek wspólnie z rodzicem pomaga w rozbudzeniu ciekawości świata, malec często chce próbować nowych rzeczy oraz naśladować zachowanie swoich ulubionych bohaterów. To sprzyja rozwojowi dziecka, jednak z tego powodu warto rozważnie dobierać lekturę dla malucha.

Istotną kwestią jest także pobudzanie wyobraźni. Kiedy ulubione książeczki dla dzieci zostaną przeczytane już kilkakrotnie, warto spróbować wspólnie z pociechą wymyślać własne historie do obrazków zaprezentowanych na kartach. To przyjemny sposób na wspólne spędzenie czasu, który jednocześnie pobudzi wyobraźnię malca.