Jaką książkę polecić dziecku?

Jak pokazują wieloletnie badania, dzieci coraz częściej porzucają słowo pisane na rzecz obrazu kinowego, gry, czy innego typu animacji. Czytanie książek, podobnie jak gry planszowe i zabawa na świeżym powietrzu, odeszło do przysłowiowego lamusa.

 

Skandynawski przykład

Zaalarmowani tym stanem rodzice, w porę jednak się otrząsnęli. Nikogo nie dziwi więc już matka namawiająca swoje dziecko czytania, czy ojciec kupujący namiętnie bajki przeznaczone dla najmłodszych. Starsze pokolenie Polaków pragnie, by ich potomstwo podobnie jak młodzi Skandynawowie (tam poziom czytelnictwa jest najwyższy w Europie) zakochali się w książkach, poezji, czy scenariuszach filmowych.

Książkowe propozycje

Decydując się na zachęcanie własnej pociechy do czytania, należy pamiętać, o tym, by książka była dopasowana nie tylko do naszych własnych ambicji, ale również wieku samego zainteresowanego (bądź też nie). Dla najmłodszych polecane są krótkie, zawierające kilkanaście stron opowiastki dotyczące np. życia zwierząt. Dzieci w wieku szkolnym, warto zarazić pasją do czytania poprzez podsunięcie serii o Harrym Potterze. Stworzony przez J.K.Rowling świat magii niezmiennie zachwyca czytelników na całym globie. Popularność sagi jest tak ogromna, że autorka prawie 10 lat po premierze ostatniej części zdecydowała się wraz z scenarzystami teatralnymi, na dopisanie kolejnego epizodu. Ósma część książki Harry Potter, czyli „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to najnowsze dzieło autorki, ale czy ostatnie?

okładka książki harry potter i przeklęte dziecko