Do czego potrzebny jest uczniowi słownik frazeologiczny?

Słownik frazeologiczny zdecydowanie powinien stanąć na półce każdego ucznia – szkoły podstawowej, czy liceum. Czym są frazeologizmy i dlaczego są dla ucznia tak ważne?

Czym są frazeologizmy

Związki frazeologiczne to powiązane ze sobą konkretne słowa, które w rozbiciu na poszczególne wyrazy maja zupełnie inne znaczenie, niż w zestawieniu ze sobą. Przykładem frazeologizmu może być na przykład „burza mózgów”, „zwinąć w trąbkę”, „leżeć na sercu”. Frazeologizmów w języku polskim jest bardzo wiele i trzeba umieć odpowiednio się do nich odnieść. Nie wolno ich nigdy traktować zbyt dosłownie – to między innymi powód, dla którego frazeologizmów nie tłumaczy się na inne języki, podobnie jak idiomów języka angielskiego nie tłumaczy się na polski.

Do czego wykorzystać frazeologizmy?

Frazeologiczny słownik zawiera wszystkie frazeologizmy używane powszechnie w języku polskim. Zarówno te przestarzałe, jak i stworzone niedawno. Używanie słownika frazeologicznego przez uczniów jest powszechne przy pisaniu różnych wypracowań. Aby wypracowanie było bogate w środki stylistyczne, warto wykorzystywać frazeologizmy. Jednak uwaga – trzeba dokładnie znać ich znaczenie, niewłaściwie użyte tracą kompletnie swój sens w wypowiedzi.