Dlaczego gra zręcznościowa dla 3 latka jest dobrym prezentem?

gra zręcznościowa dla 3 latka

We wczesnych latach życia dziecka następuje najbardziej intensywny rozwój sfery fizycznej i umysłowej. Odbywa się to w toku zabawy, która jest podstawową formą aktywności w tym wieku. Dziecko poznaje właściwości przedmiotów z otaczającego je świata oraz możliwości własnego działania ukierunkowanego na cel. Duże znaczenie dla tempa rozwoju mają zabawki stymulujące procesy poznawcze i sprawność motoryczną. Szczególnie takie, które łączą w sobie obie te funkcje. Do tej kategorii należą różnego rodzaju gry zręcznościowe. Warto o nich pomyśleć wybierając okazjonalne prezenty dla maluchów.

Do domu i na podwórko

Zabawa ruchowa na świeżym powietrzu ma duże znaczenie prozdrowotne. Umożliwia dotlenienie intensywnie rozwijającego się organizmu oraz wpływa pozytywnie na usprawnianie kondycji dziecka. Ciekawie zaprojektowana gra zręcznościowa dla 3 latka zapewnia atrakcyjne zajęcie łączące rozrywkę z nauką. Ćwiczenie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej umożliwiają gry polegające na wykonywaniu celnych rzutów. Może to być umieszczanie obręczy na ustawionych pionowo patykach. Taka gra zręcznościowa dla 3 latka polega na celowaniu z niewielkich odległości. Zabawka może być stosowana także w późniejszym wieku poprzez zwiększanie dystansu. Podobnie „rośnie razem z dzieckiem” gra polegająca na rzucaniu woreczkami do punktowej tarczy rozłożonej na tarasie albo przydomowym trawniku. Najmłodsze dzieci mogą wykonywać rzuty w obrębie tarczy, starsze będą się starały wykonać strzał w dziesiątkę.

Na użytek domowy przydaje się gra zręcznościowa dla 3 latka, którą można rozłożyć na stoliku w dziecięcym pokoju. Bajkowy element wprowadzają kolorowe krasnale, które dziecko umieszcza w otworze planszy oznaczonym tą sama barwą, poprzez zręczne uruchomienie małej katapulty. Maluch przy okazji uczy się rozpoznawania i nazywania kolorów. W utrwalaniu tej umiejętności pomaga gra w ustawianie klocków na tarczy księżyca. Dziecko ma za zadanie umieścić tam klocek, którego kolor zostaje wskazany przez rzut kostką. Czynność ta dodatkowo wymaga precyzji ze względu na kołysanie się tarczy.

Monitorowanie rozwoju dziecka

Co do zasady gra zręcznościowa dla 3 latka polega na wykonywaniu zadań, które:

  • doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową,
  • ćwiczą sprawność manualną,
  • wprawiają do koncentracji uwagi,
  • kształtują wyobraźnię przestrzenną.
  • uczą rozpoznawania kształtów i kolorów,
  • poprawiają precyzję ruchów,
  • wdrażają do cierpliwości w dążeniu do celu.

Dlatego zabawy sprawnościowe dla dzieci w tym wieku na ogół nie zawierają elementów rywalizacji z innymi graczami. Postępy w rozwoju dziecka określane są w stosunku do jego własnych poprzednich wyników. Z czasem maluch nabiera wprawy i może mieć coraz lepsze osiągnięcia. Gra zręcznościowa dla 3 latka jest dobrym pomysłem na prezent gdyż pomaga rodzicom w śledzeniu tempa kolejnych faz rozwoju dziecka.

Walory edukacyjne

W kształceniu dzieci sprawdza się zasada od praktyki do teorii. Gra zręcznościowa dla 3 latka dostępna w sklepie EduKsięgarnia.pl pozwala każdemu maluchowi obserwować właściwości przedmiotów i zjawiska fizyczne. Na przykład przyciąganie metalu przez magnes podczas zabawy w łowienie rybek. Zagadnienia statyki odzwierciedlane są przy układaniu elementów w stabilne konstrukcje. Także podczas umieszczania klocków na balansującym podłożu. Przewidywanie trajektorii ruchu w zetknięciu kulki z przeszkodą to efekt zabawy z użyciem flippera albo piłkarzyków. Poznane w toku własnego działania zjawiska aktualizują się w późniejszych okresach nauki szkolnej. Gra zręcznościowa dla 3 latka to praktyczny prezent bo jest stymulatorem wszechstronnego rozwoju dziecka już od najmłodszych lat.